50 stanów. Setki wyzwań. Tysiące szans!

 

Sprawdź, jakie zachęty dla biznesu oferują poszczególne stany USA

 

Szukasz odpowiedniej lokalizacji dla twojej firmy w USA? Kliknij i znajdź osoby odpowiedzialne za kontakty z inwestorami zagranicznymi w poszczególnych stanach USA

USA to największa gospodarka świata. To ponad 328 mln mieszkańców, rozległe terytorium i struktura federalna z 50 stanami, których wielkość i potencjał gospodarczy często przewyższają niezależne bogate państwa. Kalifornia jest piątą gospodarką świata po USA, Chinach, Japonii i Niemczech. Teksas jest na 9., Nowy Jork na 11., a Floryda na 17. miejscu! Zróżnicowane warunki naturalne i demograficzne, a także specyfika rynku i różnorodne regulacje dotyczące biznesu sprawiają, że każdy stan należy postrzegać niemal jak odrębne ‘państwo’. Przedsiębiorcom planującym ekspansję na rynek USA daje to szereg opcji wyboru miejsca prowadzenia biznesu, a decyzja o lokalizacji nie może być przypadkowa. Niektóre oczywiste skojarzenia, takie jak: umieszczenie firmy informatycznej w Dolinie Krzemowej lub dostawcy usług dla branży finansowej w Nowym Jorku, na pierwszy rzut oka mogą mieć sens, ale w rzeczywistości nie zawsze przyniosą oczekiwane efekty. Konkurencja w tych najbardziej obleganych miejscach jest ogromna, a koszty życia i prowadzenia biznesu mogą przyprawić o zawrót głowy. Warto zatem rozważyć inne, mniej oczywiste lokalizacje, gdzie łatwiej będzie firmie z Polski wyróżnić się ze swoją ofertą i unieść koszty związane np. z wynajmem biura czy magazynu, zatrudnieniem pracownika czy relokacją swojego przedstawiciela z Polski.

W każdym stanie działają tzw. Economic Development Offices, które służą nieodpłatną pomocą firmom zainteresowanym zlokalizowaniem biznesu w danym stanie, w tym udostępniają informacje i dane o rynku i warunkach prowadzenia biznesu, wymogach formalno-prawnych. Poważnie zainteresowanym firmom pomogą w nawiązaniu kontaktów biznesowych. Kilkanaście stanów ma swoich przedstawicieli w Europie skupionych w CASE (Council of American States in Europe), a stan Pensylwania jest reprezentowany również w Polsce.